بیمه های طرف قرارداد

  تفاوت میان Real Time PCR و Rapid Test چیست ؟

  نویسنده : مریم السادات صمدی

  ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از‌ ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری COVID-19 می باشد.

  افراد مشکوک به COVID-19 باید به سرعت مطلع شوند که واقعا به این ویروس آلوده شده‌اند یا خیر، تا بتوانند خود را ایزوله کنند، تحت درمان مناسب قرار گیرند، و به افرادی که در تماس نزدیک با آنها قرار داشته‌اند، این موضوع را اطلاع دهند؛ از این رو با گسترش این بیماری در سراسر جهان نیاز به تست های سریع و دقیق برای تشخیص هرچه سریع تر این ویروس نیز بیشتر میشود.

  در حال حاضر با همکاری سازمان ها و ارگان های مختلف مانند انرژی اتمی، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد و دانشمندانی از سراسر جهان دو تست مهم و کاربردی برای تشخیص بیماری COVID_19 به سراسر دنیا عرضه شده است که در این مقاله به بررسی این دو تست و کابرد ها و مزایا و برتری های آن میپردازیم.

   

  Real Time PCR

   

  Real Time PCR یا واکنش زنجیره ایی پلیمراز در زمان واقعی یکی از دقیق ترین روش های تشخیص کرونا است.

  ویروس یک بسته میکروسکوپی از مواد ژنتیکی ست که توسط پاکتی مولکولی احاطه شده است و این ماده ژنتیکی میتواند DNA یا RNA باشد. برخی از ویروس ها مانند SARS_COV2 که منجر به بیماری COVID_19 میشود، تنها دارای RNA است.

   

  برای انجام Real Time PCR ابتدا با استفاده از نمونه های تنفسی مانند مخاط بینی یا دهان که در آن ویروس کرونا وجود دارد، به وسیله سوآب نمونه برداری میشود و سپس با استفاده از برخی آنزیم ها و مواد شیمیایی، پروتئین ها و چربی های سلول ازبین رفته و تنها RNA باقی میماند، سپس RNA استخراجی را با استفاده از آنزیمی مخصوص Reverse transcriptase)) به DNA تبدیل میکند و سپس مارکر های خاص که اغلب رنگ های فلورسنت هستند به ترکیب اضافه شده و به DNA ویروسی متصل شده و آن را نشانه گذاری میکند و در دستگاه مخصوص RT_PCR قرار گرفته و در درجه حرارت و سیکل چرخشی مشخصی قرار میگیرد و پس از گذشت زمان و ایجاد نسخه های بسیار زیاد از DNA ،بر اساس داده های داده شده به کامپیوتر توسط دستگاه هنگامی که میزان رنگ فلورسانس از حدی فراتر رفت میتوان تشخیص داد که فرد مورد نظر مبتلا به ویروس است.

  از فواید RT_PCR میتوان به حساس بودن آن و جوابدهی در کمتر از چند ساعت در شرایط ایده ال اشاره کرد. این تست حتی در افرادی که هیچ علامتی ندارند هم قابل ردیابی می باشد.

  از معایب این روش میتوان به این نکته اشاره کرد که اگر در انجام آن خطایی صورت گیرد و آلودکی وارد ازمایش شود میتواند جواب های کاملا اشتباه و گمراه کننده بدهد و همچنین این تست مواد و دستگاه گرانی را برای تشخیص بکار میگیرد و تست تقریبا گرانی محسوب میشود.

   

  Rapid Test

  رپید تست شامل دو نوع تست آنتی ژن و تست آنتی بادی یا سرولوژیست؛ تست آنتی ژن، از جمله تست های تشخیصی ست که بر پایه آنتی ژن است و به دنبال مارکر های پروتئین یا آنتی ژن ها بر سطح ویروس هستند و با استفاده از سوآب بینی میتواند در عرض چند دقیقه نتیجه را به شما نشان دهد. این تست برای کسانی ست که علائم بیماری کووید را دارند اما نتیجه تست ممکن است همیشه دقیق نباشد. اگر نتیجه تست شما مثبت شد به احتمال خیلی زیاد مبتلا به کووید هستید و اگر تست منفی شد حتما به معنای عدم ابتلا به کرونا نیست، اگر تست فردی منفی بود ولی علائم بیماری را داشت برای تایید بهتر است که تست PCR داده شود.

  تست های رپید توسط یک کیت یکبار مصرف شبیه به تست های بارداری است، در تست آنتی ژن پس از نمونه برداری با سوآب، آن را به یک محلول اضافه کرده و در جای مورد نظر در کیت اضافه میکنیم و در تست آنتی بادی که بیشتر برای تشخیص عفونت های قبلی مورد استفاده قرار میگیرد، نمونه خون فرد را به کیت اضافه کرده و پس از حدود 15_30 دقیقه ب جواب خواهیم رسید.

   

  مزایا و معایب Rapid test

  از مزایای آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  -میتواند به سرعت آنتی ژن های ویروس را شناسایی کند.

  -ارزان و نسبتا سریع است.

  -نیازی به استخراج RNA و نیروی متخصص ندارد.

   

  از معایب آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  -نیازمند طراحی گسترده و دقیق انتی بادی هایی ست که انتی ژن های ویروس را شناسایی کند.

  -در صورتی که میزان آنتی ژن ویروس پایین باشد یا ویروس به اندازه کافی تکثیر نشده باشد ممکن است نتیجه منفی کاذب داشته باشیم.

   

  تفاوت میان RT_PCR و RAPID TESR

   

  -تست رپید از آنتی ژن های سطح ویروس استفاده میکند اما RT_PCR از ماده ژنتیکی ویروس یعنی RNA استفاده میکند.

  -دقت ازمایش RT بسیار بالاتر است و آمار مثبت و منفی های کاذب بسیار پایین تری دارد در حالی که نرخ رپید کاذب تا 50 درصد میتواند باشد.

  -زمان انجام تست رپید بسیار پایین تر از تست RT_PCR است. ( 15 تا 30 دقیقه در برابر 1 تا 3 روز)

  -تست رپید تست های کوچک قابل حمل هستند که در مکان های مختلف حتی در منزل هم انجام میشوند در صورتی که RT_PCR به مراتب تست پیچیده تری است و نیاز به امکانات آزمایشگاهی و افراد متخصص میباشد.

   

  References

  Peto, T. et al. Preprint at medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.01.13.21249563 (2021).

  Pilarowski, G. et al. Clin. Infect. Dis. https://doi.org/10.1093/cid/ciaa1890 (2020).

  Ferguson, J. et al. Preprint at medRxiv https://doi.org/10.1101/2020.12.01.20237784 (2020).

  Lindner, A. K. et al. Preprint at medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.01.06.20249009 (2021).

  Pavelka, M. et al. Preprint at https://cmmid.github.io/topics/covid19/Slovakia.html (2020).

  Dinnes J, Deeks JJ, Berhane S, Taylor M, Adriano A, Davenport C, Dittrich S, Emperador D, Takwoingi Y, Cunningham J, Beese S, Domen J, Dretzke J, Ferrante di Ruffano L, Harris IM, Price MJ, Taylor-Phillips S, Hooft L, Leeflang MMG, McInnes MDF, Spijker R, Van den Bruel A

   

  health, cdc, fda, nytimes, thelancet,.memorialhealthcare, mayoclinic,clevelandclinic,centerforhealthsecurity,cdc,mayoclinic,cdc

  International Atomic Energy Agency (IAEA)