آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

Prostate Specific Antigen (PSA) & Free PSA
PSA (Prostate-Specific Antigen), Free PSA, PSA Free Ratio, PSA Ratio
serum & plasma Heparin / EDTA
هورمون شناسی
معمولاً آزمایش بلافاصله انجام می‌شود
توصیه می‌شود بیمار ناشتا باشد و از انزال یک روز قبل از نمونه‌گیری اجتناب کند. نمونه‌گیری حداقل ۴ هفته بعد از معاینه رکتال (DRE) و انجام بیوپسی سوزنی پیشنهاد می‌شود. در صورت استفاده از سنجش RIA، بیمار نباید اخیراً با مواد رادیواکتیو مواجهه داشته باشد.
لیپمیک ایکتریک
یک هفته در یخچال 2- 7 درجه. 30 روز در فریزر
002857-100 و برای PSA آزاد 010886-000
محدوده نرمال PSA می‌تواند بر اساس سن، نژاد و سایر فاکتورها متفاوت باشد اما به طور کلی، PSA کمتر از 4 نانوگرم بر میلی‌لیترنرمال است.
روش‌های ایمونوآسی مانند الایزا (آزمایش ایمونوانزیمی) یا ایمونوکمی لومینسانس باشد. این روش‌ها بر اساس واکنش‌های آنتی‌بادی و آنتی‌ژن عمل می‌کنند و قادر به شناسایی و اندازه‌گیری دقیق میزان PSA در نمونه خون هستند.
تست PSA یا آنتی ژن مخصوص پروستات، آزمایش خونی است که مقدار پروتئین PSA در خون را اندازه‌گیری می‌کند. این پروتئین توسط سلول‌های پروستات تولید می‌شود و در تشخیص زودهنگام سرطان پروستات نقش دارد. مقدار بالای PSA می‌تواند نشان‌دهنده سرطان پروستات باشد، اما افزایش آن می‌تواند به دلایل دیگری مانند بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات یا پروستاتیت نیز باشد​​. نسبت F.PSA به T.PSA می‌تواند به پزشک کمک کند تا احتمال وجود سرطان پروستات را تخمین بزند.