آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

Benzodiazepine( BZP)
serum, ادرار, بزاق, مو
بیوشیمی
نمونه باید هر چه سریع‌تر آزمایش شود، ترجیحاً ظرف چند ساعت پس از جمع‌آوری.
در یخچال یا فریز شده
شرایط خاصی ندارد
همولیز،لیمپیک،
در2روز در 8-2 درجه،مدت طولانیتر-20
دیازپام: 100-100 نانوگرم در میلی لیتر (0.35-3.51 میکرومول در لیتر) کلونازپام: 15-60 نانوگرم در میلی لیتر (48-190 نانومول در لیتر)
ایمونواسی, کروماتوگرافی .... آزمایش ادرار: فرد نمونه ادرار را در یک ظرف استریل آماده شده توسط آزمایشگاه، تحویل می دهد. نمونه ادرار با استفاده از تکنیک هایی مانند ایمونواسی یا کروماتوگرافی آزمایش می شود. آزمایش خون: نمونه خون گرفته می شود. به روش قبلی آنالیز می‌شود آزمایش بزاق: از یک سواب یا اسفنج برای جمع آوری نمونه بزاق از دهان فرد استفاده و به روش قبلی آنالیز می شود. تست فولیکول مو: نمونه کوچکی از مو، از پشت سر، گرفته و به روش قبلی آنالیز می شود.
تست بنزودیازپین که تست دارویی بنزو نیز نامیده می شود، یک تست تشخیصی است که برای تشخیص وجود بنزودیازپین ها یا متابولیت های آنها در بدن فرد استفاده می شود. بنزودیازپین ها دسته ای از داروهای تجویزی هستند که معمولا برای درمان بیماری هایی مانند اضطراب، بی خوابی و تشنج استفاده می شوند. اما آنها پتانسیل سوء استفاده و اعتیاد دارند. آزمایش بنزودیازپین به پزشکان کمک می کند تا سازگاری و سوء مصرف آنها را ارزیابی کنند یا ایمنی را در شرایط مختلف تضمین کنند. انواع تست بنزودیازپین: آزمایش ادرار: رایج ترین روش تشخیص بنزودیازپین ها با با آزمایش ادرار است. این آزمایش می تواند مصرف اخیر بنزودیازپین را تشخیص دهد و معمولاً در غربالگری دارو در محل کار و محیط بالینی استفاده می شود. آزمایش خون: کمتر رایج است اما می تواند نشانه سریع تری از مصرف بنزودیازپین را ارائه دهد. معمولاً در شرایط اضطراری یا زمانی که به نتایج دقیق تر و در زمان واقعی نیاز است، انجام می شود. تست بزاق: کمتر تهاجمی بوده و می توانند بنزودیازپین ها را در زمان کوتاهتر از آزمایش ادرار تشخیص دهند. آنها گاهی در آزمایش مواد مخدر کنار جاده‌ها استفاده می شوند. تست مو: فولیکول مو می تواند بنزودیازپین ها را در یک دوره طولانی تر، معمولا تا ۹۰ روز تشخیص دهد.اما به دلیل طولانی تر بودن زمان تشخیص، کمتر استفاده میشوند. دلایل آزمایش: نظارت پزشکی: متخصصان ممکن است از تست های بنزودیازپین برای بررسی بیمارانی که این داروها را مصرف می کنند تجویزنمایند تا مطمئن شوند که آنها را طبق دستور مصرف می کنند و سوء مصرف ندارند. بازپروری مواد مخدر: افرادی که تحت درمان سوء مصرف مواد قرار می گیرند تحت آزمایش بنزودیازپین قرار گیرند تا هوشیاری آنها تایید شود. تست مواد مخدر در محل کار: کارفرمایان آزمایش بنزودیازپین را به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایش دارو انجام دهند تا مطمئن شوند محیط کار ایمن است، به ویژه در مشاغلی که حفظ هوشیاری ضروری است. پزشکی قانونی: آزمایش های بنزودیازپین را می توان در موارد قانونی، مانند تحقیقات DUI، برای تعیین اینکه آیا فرد در حین راندن وسیله نقلیه توسط این داروها آسیب دیده است، استفاده کرد. زمان تشخیص:زمان تشخیص بنزودیازپین ها بسته به نوع آزمایش متفاوت است. به طور کلی، بنزودیازپین ها را می توان در ادرار ۱ تا ۷ تا روز پس از مصرف، در خون تا ۴۸ ساعت، در بزاق یک تا ۲ روز و در مو تا ۹۰ روز تشخیص داد. نتیجه آزمایش مثبت نشان دهنده وجود بنزودیازپین ها در بدن است. اما در نظر گرفتن عواملی مانند بنزودیازپین خاص شناسایی شده، زمان مصرف و سابقه پزشکی فرد برای تعیین نتیجه ضروری است. برخی داروها، غذاها و مکمل ها می توانند نتایج مثبت کاذب در آزمایشات بنزودیازپین ایجاد کنند. بنابراین، اگر نتیجه مثبت به دست آمد، ممکن است آزمایش تاییدی برای رد مثبت کاذب ضروری باشد. در نتیجه، تست های بنزودیازپین روشهای تشخیصی مفیدی هستند که برای تشخیص وجود بنزودیازپین ها یا متابولیت های آنها در بدن استفاده می شوند. این آزمایش ها اهداف مختلفی از جمله نظارت پزشکی، درمان سوء مصرف مواد، ایمنی محل کار و تحقیقات قانونی را انجام می دهند. انتخاب نوع تست و تفسیر نتایج به موقعیت و اهداف آزمایش بستگی دارد.