آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

Copper test
سرم و ادرار ۲۴ ساعته
10ml برای ادرار ۲۴ ساعته و 0.8 میلی‌لیتر برای سرم
بیوشیمی
معمولاً آزمایش بلافاصله انجام می‌شود
در یخچال یا فریزر
ناشتا بودن لازم نیست اما توصیه می‌شود که بیماران از مصرف مکمل‌های غذایی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، و داروهای غیر ضروری بدون تجویز پزشک خودداری کنند
نمونه‌ها نباید با عناصر دیگر آلوده شوند و باید در ظروف مناسب جمع‌آوری شوند. بیش از 2 ساعت از جداسازی سلول‌ها یا لخته نگذشته باشد.
در دمای اتاق به مدت ۱۱ روز
019123-918 برای اندازه گيري کمّي مس ادرار 24 ساعته روش اسپکتروفتومتري و 005763-801 برای اندازه گيري کمّي مس روش جذب اتمي سرم
محده‌های طبیعی برای بزرگسالان 70-140 میکروگرم در دسی‌لیتر (11-22 میکرومول در لیتر) و برای کودکان و نوزادان متفاوت است و در کل بسته به سن و شرایط خاصی مانند بارداری تغییر می‌کند.
روش اسپکتروفتومتري برای ادرار و جذب اتمی برای سرم
آزمایش مس (Cu) برای اندازه‌گیری و بررسی مقدار مس در خون به کار می‌رود. این آزمایش مخصوصاً برای تشخیص بیماری‌هایی مانند بیماری ویلسون، کلانژیت صفراوی اولیه و کلانژیت اسکلروزان اولیه مفید است. مس یک عنصر ردیابی مهم است که در بسیاری از متالوپروتئین‌ها نقش دارد و اکثر مس موجود در مواد بیولوژیک به پروتئین‌ها، پپتیدها و لیگاندهای آلی دیگر متصل شده است. تا 90% مس از کبد به خون محیطی منتقل شده و به پروتئین‌هایی مانند سروپلاسمین متصل می‌شود. این آزمایش معمولاً زمانی توصیه می‌شود که نشانه‌هایی از کاهش یا افزایش مس در بدن وجود داشته باشد، مانند خستگی، درد شکم، لرز یا تغییرات رفتاری. برای افرادی که علائم بیماری ویلسون یا مواردی که گفته شد، نیز توصیه می‌شود.