آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

Macro Prolactin Test
macro prolactin(PEG)
تست ماکرو پرولاکتین
هورمون شناسی
معمولاً آزمایش بلافاصله انجام می‌شود
انتقال روی یخ
ترجیحا بیمار ناشتا باشد. بیماران باید ۱۲ ساعت قبل از نمونه گیری، از مصرف مولتی‌ویتامین‌ها یا مکمل‌های غذایی حاوی بیوتین (ویتامین B7) که معمولاً در مکمل‌های مراقبت از مو، پوست و ناخن و مولتی‌ویتامین‌ها یافت می‌شود، خودداری کنند. نمونه‌ها باید در یک ویال پلاستیکی سانتریفیوژ و آلیکوت شوند.
همولیز، لیپمیک، ایکتریک، تکرار نمونه فریزشده
در دمای یخچال برای 7 روز، منجمد برای 90 روز، و در دمای محیط برای 24 ساعت نگهداری
مردان بالای 18 سال: 4.0-15.2 نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/mL) زنان بالای 18 سال: 4.8-23.3 ng/mL وقتی درصد فراکسیون پرولاکتین کمپلکس شده (precipitated) از کل پرولاکتین 60% یا کمتر باشد، نتیجه ماکروپرولاکتین منفی است.
استاندارد طلایی برای تشخیص ماکروپرولاکتین، کروماتوگرافی ژل فیلترراسیون است که با افزودن پلی‌اتیلن گلیکول به نمونه برای حذف ماکروپرولاکتین و سپس آنالیز مجدد نمونه برای بررسی اینکه آیا مقدار پرولاکتین همچنان بالا است یا خیر، انجام می‌شود.
آزمایش ماکروپرولاکتین برای تشخیص مقدار پرولاکتین بیولوژیک فعال در بیماران بدون علامت با مقدار بالای پرولاکتین انجام می‌شود و به منظور حذف وجود ماکروپرولاکتین انجام می‌گردد. ماکروپرولاکتین یک کمپلکس مولکولی بزرگ از هورمون پرولاکتین است که به ایمونوگلوبولین G متصل شده و در برخی از افراد در گردش خون یافت می‌شود. این فرم از پرولاکتین فاقد فعالیت بیولوژیک است اما می‌تواند در آزمایش‌های ایمونولوژیک باعث افزایش کاذب مقدار پرولاکتین شود​​​​.