آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

تست سروتونین (رندم و ۲۴ ساعته)
(5-Hydroxytryptamine) 5HT
خون و ادرار
1ml خون. ادرار رندم یا ۲۴ ساعته که ظرف مخصوص دارند
هورمون شناسی
نمونه باید هر چه سریع‌تر آزمایش شود، ترجیحاً ظرف چند ساعت پس از جمع‌آوری.
برای ادرار ۲۴ ساعته، بیمار باید تمام ادرار خود را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع‌آوری کند. در کل برای بررسی سروتونین بیماران باید از خوردن برخی غذاها و نوشیدنی‌ها که می‌توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند، از جمله کافئین، موز، آناناس، آلو، گوجه‌فرنگی، کیوی، آووکادو، بادمجان و آجیل، حداقل ۳ روز قبل و طی دوره جمع‌آوری ادرار و خون خودداری کنند. همچنین، بیماران باید از مصرف داروهایی که ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند، از جمله استامینوفن (تایلنول)، داروهای ضدسرفه، آسپرین، آنتی‌هیستامین‌ها، متوکاربامول (روباکسین)، لوودوپا، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز و داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای، خودداری کنند.
همولیز برای خون ، آلودگی
زمان ماندگاری نمونه خون در دمای اتاق تا 7 روز، در یخچال تا 7 روز و در فریزر تا 14 روز است.
محدوده نرمال سروتونین در خون برای بزرگسالان بین 50 تا 200 نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/mL) است. میزان نرمال 5-HIAA در ادرار در طول ۲۴ ساعت ۲ تا ۹ میلی‌گرم است. اگر میزان 5-HIAA بیشتر از حد نرمال باشد، می‌تواند نشان‌دهنده وجود تومورهای اندوکرین یا کارسینوئید باشد.
تکنیک مورد استفاده برای انجام این آزمایش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا و تشخیص فلوئورسانس است.
آزمایش ادراری سروتونین که به صورت ۲۴ ساعته انجام می‌شود، برای اندازه‌گیری میزان ۵-هیدروکسی ایندول استیک اسید (5-HIAA) در ادرار است. این ماده یک محصول فرعی حاصل از تجزیه سروتونین است که نشان‌دهنده میزان سروتونین موجود در بدن است. این آزمایش معمولاً برای تشخیص برخی تومورها (تومورهای کارسینوئید) و بررسی وضعیت بیمار انجام می‌شود. آزمایش سروتونین (5-Hydroxytryptamine) برای اندازه‌گیری میزان سروتونین در خون انجام می‌شود. این آزمایش معمولاً زمانی انجام می‌شود که پزشک مشکوک به کارسینوئید باشد. این بیماری مجموعه‌ای از علائم مرتبط با تومورهای کارسینوئیدی دارد که اغلب در روده کوچک، کولون، آپاندیس و لوله‌های برونشی در ریه‌ها یافت می‌شوند. افراد مبتلا به سندرم کارسینوئید معمولاً مقادیر بالایی از سروتونین را در خون خود دارند.