آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

White Blood Cell Count and Differential Count
Complete Blood Count with Differential (CBC with Diff) or White Blood Cell Differential Count
هماتولوژی
نمونه باید هر چه سریع‌تر آزمایش شود، ترجیحاً ظرف چند ساعت پس از جمع‌آوری.
شرایط خاصی ندارد
لخته شدن، همولیز
در دمای اتاق چون آزمایش بلافاصله انجام می‌شود
شمارش کل سلول‌های سفید خون (WBC): بزرگسالان: حدود 4,000 تا 11,000 سلول در هر میکرولیتر (cells/µL) خون. تفسیر تمایزی (Differential Count): این آزمایش درصد مختلف انواع سلول‌های سفید خون را نشان می‌دهد: نوتروفیل‌ها (Neutrophils): 40-60% لنفوسیت‌ها (Lymphocytes): 20-40% مونوسیت‌ها (Monocytes): 2-8%
نمونه در یک لوله حاوی یک ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن جمع آوری می شود و در آنجا تحت آنالیز اتوماتیک قرار می گیرد. آنالایزرهای اتوماتیک هماتولوژی انواع مختلف گلبول های سفید از جمله نوتروفیل ها، لنفوسیت ها، مونوسیت ها، ائوزینوفیل ها و بازوفیل ها را شمارش و تمایز می دهند.
شمارش گلبول های سفید و شمارش افتراقی اجزای کامل خون (CBC)، نوعی آزمایش خون متداول است که اطلاعات مهمی در مورد انواع و مقادیر گلبول های خون ارائه می دهد مخصوصاً تعداد و انواع گلبول های سفید خون (WBC) موجود در نمونه خون را اندازه گیری می کند. ناهنجاری در تعداد WBC وCBC می‌تواند نمایانگر بیماری‌های مختلف، از جمله عفونت‌ها (باکتری، ویروسی یا قارچی)، اختلالات التهابی، سرطان خون و اختلالات سیستم ایمنی باشد. پس با این آزمایش سلامت کلی بیمار ارزیابی و طیف وسیعی از بیماری‌ها شناسایی می‌گردد.