پانل پاتوژن‌های تنفسی (Respiratory Pathogens) عوامل بیماری‌زا را در دستگاه تنفسی بررسی می‌کند. پاتوژن یک ویروس، باکتری یا ارگانیسم دیگری است که باعث بیماری می‌شود. انواع مختلفی از ویروس‌ها و باکتری‌ها وجود دارند که می‌توانند مجاری تنفسی را آلوده کنند. علائم اغلب مشابه هستند، اما درمان می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ بنابراین تشخیص درست مهم است. سایر آزمایش‌های ویروسی و باکتریایی برای عفونت‌های تنفسی اغلب به آزمایش یک پاتوژن خاص محدود می‌شود. ممکن است چندین نمونه موردنیاز باشد.

اسامی دیگر:

چرا آزمایش پانل پاتوژن‌های تنفسی (Respiratory Pathogens)درخواست می‌شود؟

چه زمانی آزمایش پانل پاتوژن‌های تنفسی (Respiratory Pathogens) بایستی انجام شود؟

همه افراد مبتلا به علائم عفونت تنفسی (مانند تب، درد، گلودرد و سرفه) این آزمایش را انجام نمی‌دهند. این پانل در درجه اول زمانی انجام می‌شود که شما به‌شدت بیمار هستید، در بیمارستان بستری هستید و/یا در معرض خطر ابتلا به عفونت شدید همراه با عوارض یا عفونت‌های متعدد (عفونت‌های هم‌زمان) هستید.

نمونه‌ای از پشت بینی و گلو شما (سواب نازوفارنکس و اوروفارنکس) جمع‌آوری می‌شود. این کار به این صورت انجام می‌شود که سر خود را به عقب برگردانید، سپس یک سواب به‌آرامی از طریق سوراخ بینی وارد می‌شود تا مقاومت ایجاد شود، سپس چندین بار چرخانده می‌شود و خارج می‌شود. این ممکن است کمی غلغلک دهد و باعث آبریزش از چشم شود. روش دیگر، شستشوی بینی یا آسپیراسیون ممکن است جمع‌آوری شود. از یک سرنگ برای فشاردادن مقدار کمی نمک استریل به داخل بینی استفاده می‌شود، سپس مکش ملایم اعمال می‌شود (برای آسپیراسیون) یا مایع حاصل در یک ظرف استریل (برای شستشو) جمع‌آوری می‌شود.

آمادگی قبل از انجام آزمایش پانل پاتوژن‌های تنفسی

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

نام روش انجام آزمایش پانل پاتوژن‌های تنفسی

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز چندگانه (Multiplex PCR)

چه چیزی در آزمایش پانل پاتوژن‌های تنفسی (Respiratory Pathogens) مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

انواع ویروس‌ها و برخی باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت دستگاه تنفسی شوند. این میکروب‌های بیماری‌زا پاتوژن نامیده می‌شوند. پنل پاتوژن‌های تنفسی وجود چندین میکروب بیماری‌زا را به شرح زیر در یک نمونه تنفسی آزمایش می‌کند:

Influenza viruses

Influenza A viruses (IAV)

Influenza B viruses (IBV)

Human rhinoviruses (HRV)

Human coronaviruses (HCoV)

Human parainfluenza viruses (HPIV)

Human metapneumoviruses (HMPV)

Human bocaviruses (HBoV)

Mycoplasma pneumoniae (M. pneumoniae)

Human respiratory syncytial viruses (HRSV)

Human parechoviruses (HPeV)

Enteroviruses (EV)

Human adenoviruses (HAdV)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *