آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

آسم

آسم

آسم یک بیماری مزمن تنفسی است که با التهاب و باریک شدن راه‌های هوایی مشخص می‌شود

فهرست مطالب

به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

آسم یک بیماری مزمن تنفسی است که با التهاب و باریک شدن راه‌های هوایی مشخص می‌شود که می‌تواند باعث خس‌خس سینه، تنگی نفس، گرفتگی قفسه سینه و سرفه،  مخصوصاً شب‌ها یا صبح زود شود. این بیماری میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده و تحت تأثیر فاکتورهای ژنتیکی و محیطی همچون آلرژن‌ها، آلودگی هوا، عفونت‌های تنفسی و برخی خطرات شغلی رخ می‌دهد.

 کنترل آسم شامل پیشگیری از بروز علائم و کنترل حملات آسم است. کنترل طولانی مدت توسط داروهایی مانند کورتیکواستروئیدهای استنشاقی (ICS) که التهاب راه های هوایی را کاهش می دهند، انجام می‌شود. بتا آگونیست‌های کوتاه‌اثر (SABA) که برای بهبود سریع مصرف می‌شوند، برای کنترل علائم مؤثر هستند اما التهاب زمینه‌ای را برطرف نمی‌کنند. مطالعات اخیر نشان می دهند که ادغام داروهای ضد التهابی با اسپری‌های استنشاقی برای مدیریت علائم و جلوگیری از تشدید بهتر هستند.

یکی از موضوعات مهم در کنترل آسم، پیگیری درمان است که برای مدیریت موثر بیماری ضروری است. عدم پایبندی به درمان می تواند باعث کنترل ضعیف آسم و تشدید زیاد آن شود. چالش‌های موجود در تشخیص آسم، مدیریت آن را پیچیده می‌کنند، زیرا علائم می‌توانند غیراختصاصی و از نظر تظاهر و شدت بسیار متفاوت باشند. استراتژی‌های درمانی نوظهور، با در نظر گرفتن محرک‌های خاص آسم و پاسخ به درمان، بر روش‌های شخصی‌تر تأکید می‌کنند.

آسم در سطح جهانی، به صورت گسترده مطالعه شده و میلیون ها نفر از این بیماری رنج می برند. تحقیقات نشان داده اند که میزان شیوع و مرگ و میر ناشی از آسم با توجه به سن استاندارد کاهش یافته که نشان دهنده بهبود مدیریت و درمان در بسیاری از مناطق دنیا است. با این حال، نابرابری در شیوع و عوارض آسم، که تحت تأثیر عوامل اجتماعی-اقتصادی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و تغییرات فاکتورهای خطر محیطی هستند، هنوز هم باقی مانده‌اند.

منابع

Papi, A., Blasi, F., Canonica, G.W. et al. Treatment strategies for asthma: reshaping the concept of asthma management. Allergy Asthma Clin Immunol 16, 75 (2020). https://doi.org/10.1186/s13223-020-00472-8

Wang, Z., Li, Y., Gao, Y. et al. Global, regional, and national burden of asthma and its attributable risk factors from 1990 to 2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Respir Res 24, 169 (2023). https://doi.org/10.1186/s12931-023-02475-6

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

سایرمقالات مرتبط