آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

وبا

وبا

وبا یک بیماری اسهالی حاد است که توسط باکتری ویبریوکلره ایجاد می‌شود

فهرست مطالب

به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

وبا یک بیماری اسهالی حاد است که توسط باکتری ویبریوکلره ایجاد می‌شود و یک معضل بهداشت عمومی جهانی است، مخصوصاً در مناطقی که تأمین آب و غذای سالم و بهداشت ناکافی است. انتقال وبا ابتدا با مصرف آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکلره که اغلب در محیط‌هایی که آلودگی مدفوع در آنها شایع است، رخ می‌دهد.

این عفونت در مناطقی که بهداشت ضعیفی دارند بسیار قابل‌انتقال است و باعث شیوع بیماری می‌شود که می‌تواند باعث مرگ‌ومیر بسیار زیادی شود. علامت اصلی وبا اسهال شدید آبکی است که می‌تواند سریعاً باعث کم‌آبی بدن شود که بدون درمان سریع، می‌تواند شدید و تهدیدکننده زندگی شود؛ زیرا موجب نارسایی کلیه می‌گردد. استفراغ، تشنگی، گرفتگی عضلات پا، بی‌قراری یا تحریک‌پذیری نیز از دیگر علائم هستند. پزشکان باید هنگام معاینه بیمار مبتلا به اسهال آبکی شدید به دنبال علائم کم‌آبی بدن باشند که شامل ضربان قلب سریع، ازدست‌دادن خاصیت ارتجاعی پوست، غشاهای مخاطی خشک و فشارخون پایین هستند.

پاتوفیزیولوژی وبا شامل کلونیزاسیون ویبریوکلره در روده کوچک و تولید سم وبا است. این سم فرایند جذب طبیعی در روده را مختل می‌کند و باعث ازدست‌دادن سریع مایعات و الکترولیت‌ها با اسهال می‌شود که به دلیل ظاهرش به «مدفوع آب برنجی» معروف است.

درمان وبا شامل آبرسانی سریع، استفاده از محلول‌های آبرسانی خوراکی (ORS) یا مایعات داخل وریدی، بسته به شدت کم‌آبی است. آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌توانند برای کاهش مدت‌زمان اسهال و حفظ حجم مایعات تجویز شوند.

پیشگیری و کنترل وبا بر تأمین آب تمیز، بهداشت کافی و آموزش بهداشت تمرکز دارد. در مناطقی که وبا بومی است یا احتمال شیوع آن وجود دارد، واکسن‌ها نیز می‌توانند بخش مهمی از روش‌های کنترل این بیماری باشند.

تحقیقات و مراکز بهداشت عمومی با هدف بهبود درک و کنترل وبا، بر راه‌های بهتر برای جلوگیری از شیوع و مدیریت مؤثرتر موارد در طول شیوع تمرکز دارند. بهبود نظارت، واکسیناسیون و مشارکت جامعه در مناطقی که در معرض خطر بالای ابتلا به وبا هستند ضروری است.

ترکیب این کارها برای کاهش تأثیر وبا روی جمعیت‌های آسیب‌پذیر، مخصوصاً در مکان‌هایی که دسترسی به آب سالم و بهداشت محدود است، ضروری است. باتوجه‌به تأثیر سفرهای جهانی و تغییرات آب‌وهوایی بر توزیع وبا، همکاری بین‌المللی برای کنترل این بیماری در سطح جهانی ضرورت دارد.

منابع

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cholera

https://www.cdc.gov/cholera/illness.html

Ali M, Nelson AR, Lopez AL, Sack DA. Updated global burden of cholera in endemic countries. PLoS neglected tropical diseases. 2015 Jun 4;9(6):e0003832.

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه تشخیص طبی بصیر

سایرمقالات مرتبط